315 314 22 021

09303210600

انواع کلاه شنا

  • ۳ تیر ۱۳۹۶
  • نوشته شده توسط پردیبا - pardiba
  • بازدید: 3253

انواع کلاه شنا

شنا کردن لباس‌های مناسبی ‌‌‌‌ می‌طلبد تا سلامت شما به خطر نیفتد. کلاه شنا یکی از این وسایل است که استفاده از آن در استخرها ضروری ‌‌‌‌ می‌باشد. کاربرد حرفه ای تر کلاه شنا ویژه مسابقات است و در کاهش اصطکاک شناگر با آب تاثیر مثبت دارد. استفاده از کلاه شنا در استخرها ضروری است به دو دلیل اصلی ‌‌ می‌بایست شناگران بویژه بانوان از آن استفاده نمایند، حافظت از مو و پوست سر در مقابل املاح و کلر موجود در آب استخر که برای ضد عفونی کردن استفاده ‌‌ می‌شود و حفظ بهداشت استخرها در برابر ریزش مو که بیشتر مخصوص بانوان ‌‌ می‌باشد. انواع کلاه شنا در این مقاله معرفی شده است.

انواع کلاه شنا

انواع کلاه شنا

انواع جنس کلاه شنا

کلاه شنای لاتکس

این جنس کلاه‌‌ها از سال 1920 مورد استفاده قرار می‌گرفته اند. بسیار بادوام هستند و هنوز جزو کلاه‌هایی هستند که شناگران حرفه ای برای مسابقه‌‌ها از آنها استفاده ‌‌‌‌ می‌کنند. این کلاه‌‌ها تنوع رنگی ندارند. شاید بتوان یکی از مزیت‌های این کلاه‌‌ها را قابلیت نوشتن روی آنها با ماژیک دانست، مخصوصا در جاهای شلوغ که احتمال گم شدنشان وجود دارد. مراقبت کامل از موها در مقابل کلر آب استخر از ویژگی‌های مثبت دیگر آنهاست اما عیبشان سختی در پوشیدن و درآوردنشان است. اما عیب این کلاه‌‌ها این است که برخی افراد به جنس لاتکس حساسیت دارند و این کلاه به هیچ وجه برای آنها مناسب نیست.

کلاه شنای لاتکس


کلاه شنای سیلیکونی

جنس کلاه شنا مرغوب از سیلیکون ‌می‌باشد. کلاه شناهای سیلیکونی معروف ترین و پرمصرف ترین کلاه‌های شنا هستند. این کلاه برای کسانی که نسبت به لاتکس آلرژی دارند، بسیار مناسب است. قیمتشان نسبت به دیگر کلاه‌‌ها گران تر است.

رنگ‌های بسیار متنوعی دارند و برخی از آنها ترکیبی از رنگ‌های متفاوت هستند. از موهای شما در مقابل آب استخر و آلودگی به خوبی محافظت ‌‌‌‌ می‌کنند. به راحتی قابل پوشیدن و درآوردن هستند اما احتمال سرخوردن و بیرون آمدنشان از سر زیاد است.

 کلاه شنای سیلیکونی

کلاه شنای لیکرا (لاکرا یا لایکرا)

مزیت کلاه شنایی که جنس لیکرا دارد نسبت به دو کلاه شنای قبلی، در راحت تر بودن پوشیدن و درآوردن آن است. جنسشان از جنس خود لباس شناست و می‌تواند شکل پوشش شما را به گونه ای تغییر بدهد که انگار یونیفرم به تن دارید. مقاومت جنس لیکرا از سیلیکون و لاتکس بیشتر است و عیبش نسبت به دو جنس دیگر، ‌‌ میزان لغزندگی آن است. عیب دیگرش این است که خیلی ضدآب نیست و ممکن است آب موهای شما را مرطوب کند البته نمونه‌هایی از این کلاه هم وجود دارد که ضدآب هستند. قیمت این نوع کلاه تقریبا گران است.

کلاه شنای لیکرا

کلاه شنای سیلیکون و لیکرا

کلاه شناهایی هم عرضه شده اند که ترکیبی از جنس‌های مختلف هستند، مثل این کلاه شنا که ترکیبی از سیلیکون و لیکراست. سبک است و به سرعت خشک ‌‌‌‌ می‌شود. هم مناسب برای کسانی است که تفریحی شنا ‌‌‌‌ می‌کنند، هم مناسب کسانی که به طور حرفه ای شنا ‌‌‌‌ می‌کنند. ضمنا این کلاه موهای بلند را هم پوشش ‌‌‌‌ می‌دهد و ضدآب نیز هست. در واقع این نوع کلاه یکی از بهترین انواع آن می‌باشد چرا که مزیت‌های جنس سیلیکون و لایکرا را هم زمان دارد.

کلاه شنای لایکرا YONGBO - آبی روشن

کلاه شنای لایکرا YONGBO


نکات مهم استفاده از کلاه شنا

۱. هرگز از کلاه مشترک استفاده نکنید

متاسفانه گاهی برخی افراد، به خصوص اگر از اعضای یک خانواده باشند، بدون در نظر گرفتن عوارض این کار از کلاه شنای مشترک استفاده می‌کنند. بهتر است این گروه از افراد بدانند نتیجه بسیاری از مطالعه‌‌ها و تحقیقات جهانی ثابت کرده است خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی، میکروبی و ویروسی با استفاده از کلاه شنای مشترک، بسیار زیاد خواهد شد. ضمن اینکه شانس ابتلا و انتقال کچلی سر که نوعی ناراحتی قارچی است، با پوشیدن کلاه شنای مشترک از فردی به فردی دیگر افزایش می‌یابد.

۲. بدون کلاه وارد استخر نشوید

برخی افراد عادت به پوشیدن کلاه شنا ندارند یا در مواردی به دلیل فراموش کردن و نبردن کلاه شنا، بدون پوشاندن موهای خود وارد آب کلردار استخر می‌شوند. این گروه از افراد هم باید بدانند که تماس موها با کلر موجود در آب استخر ‌‌‌‌ می‌تواند باعث ایجاد تغییر رنگ، خشک شدن مو و ایجاد التهاب در پوست سر شود. توصیه ‌‌‌‌ می‌شود حتما با کلاه مخصوص شنا وارد آب استخر شوید ولی اگر یادتان رفت کلاه را همراه خود ببرید، باید بلافاصله بعد از خارج شدن از استخر، موهایتان را با آب و شامپوی ملایم بشویید.

۳. بهداشت کلاه شنا را رعایت کنید

یکی از مهم ترین نکته‌‌ها در مورد کلاه شنا، رعایت بهداشت آن است. یعنی باید بلافاصله پس از برگشتن از استخر، کلاه شنا را با آب، مواد شوینده و ضدعفونی کننده به خوبی بشویید و آبکشی کنید. سپس آن را برای خشک شدن در فضای آزاد قرار دهید و وقتی که کاملا خشک شد، دوباره در کیف استخرتان بگذارید. دیواره‌های یک کلاه لاستیکی ممکن است به هم بچسبد. برای جلوگیری از این اتفاق، بعد از خشک کردن، درون کلاه را با روزنامه یا یک پارچه تمیز پر کنید.

 

سایز‌ها و شکل‌های کلاه شنا

کلاه‌های شنا معمولا در سایز‌ها و شکل‌های زیر در بازار لوازم ورزشی وجود دارند:

• کلاه‌های شنایی که برای کودکان طراحی شده اند در مقایسه با سایر کلاه‌ها کوچک تر هستند. خیلی واضح است که این نوع کلاه‌ها را باید برای کودکان خود انتخاب کنید.
•   کلاه‌های شنا که دارای سایز متوسط هستند برای بزرگسالان با موهای کوتاه مناسب اند. این محصولات با بیشتر فرم‌های سر تناسب پیدا ‌می‌کنند و براحتی ‌می‌توانند کشش پیدا کنند با هر اندازه‌های سر هر فردی تطابق پیدا کنند.
    کلاه‌های شنایی که برای افراد مو بلند طراحی شده است معمولا یک یا دو اینچ طول بیشتری دارند و مو‌ها براحتی داخل کلاه قرار ‌می‌گیرند. اما در بعضی اوقات به علت اینکه موی فرد بیش از حد بلند است، کلاه لیز ‌می‌خورد و از سر در ‌می‌آید.
    کلاه‌های شنای به اصطلاح حبابی مانند کلاه ایمنی هستند و در سطح آن‌ها شکل‌هایی مانند حباب طراحی شده است. اگر موهای بلندی دارید این کلاه بهترین پوشش را برای سر شما ایجاد ‌می‌کنند. اما ظاهر آن‌ها مطابق میل همه علاقه مندان به شنا نیست.

6

 

سایر طراحی‌ها و اشکال

امروزه شکل‌ها و تنوعات جالب و شادی برای طراحی یک کلاه شنا وجود دارند. برای مثال، ‌می‌توانید کلاه‌های شنایی را ببینید که عکس کوسه یا ماهی بر روی آن درج شده است، که بیشتر کودکان به آن علاقه مند هستند.

7

همچنین کلاه شنایی وجود دارد که بند دار هستند و کلاه را محکم سر جای خود نگه ‌می‌دارد. امروزه کلاه‌های شنایی وجود دارند که دارای اشکال گل مانند است و با اینکه سرعت شناگر را کاهش ‌می‌دهد اما ظاهر بامزه ای دارد.

کلاه شنای فانتزی

کلاه شنای فانتزی


رنگ‌ها

رنگ یک کلاه شنا به علاقه و اولویت شما بستگی دارد. اگر در آب باز شنا ‌می‌کنید، بهتر است یک کلاه با رنگ روشن خریداری کنید. این ویژگی به قایق‌ها و سایر شناگران اجازه ‌می‌دهد که دید خوبی نسبت به شما داشته باشند.

 

انواع مایو

انتخاب و استفاده از عینک شنای مناسب

راهنمای شستشو و نگهداری از عینک شنا

منابع: آکاایران و مارکستان

پیشنهاد مطالب مرتبط:

0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه