315 314 22 021

09303210600

انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی 

  • 28 می 2018
  • نوشته شده توسط پردیبا - pardiba
  • بازدید: 1836

انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی

زنان امروزه گزینه های متعددی برای بهداشت در دوران قاعدگی دارند. در اینجا شما را با انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی آشنا می‌کنیم تا بتوانید آنچه که برای سبک زندگی شما مناسب تر است انتخاب کنید.

انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی 

پد یکبار مصرف (نوار بهداشتی)

پد-یکبار-مصرف

نوار بهداشتی های یکبار مصرف ( که دستمال ها و پارچه های بهداشتی نیز نامیده می شوند) درون لباس زیر کاملا جا شده و در اندازه و قابلیت های جذب متفاوت وجود دارند.

امروزه انواع مدل ها ی پد و نوار بهداشتی در بازار موجود است از قبیل پد های نازک، معطر، مخصوص شب، مخصوص روز، بالدار و در جنس های متنوع از جمله پنبه ای ، مشبک، کتان و در انواع سایز کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ.

 

این پدها از ماده ای جاذب به نام سلولز درست شده که باید پس از مصرف دور انداخته شوند. برخی از زنان از پد یا نوار بهداشتی به عنوان یدک برای تامپون استفاده می کنند و برخی دیگر از زنان نوار بهداشتی را به تامپون ترجیح می دهند.

برای خانم هایی که دوره پریود آنها بالای ۵ روز است پیشنهاد می شود که از محصولات معطر استفاده نکنند زیرا بافت واژن بسیار حساس است و این عطرها به صورت بالقوه آلرژی زا هستند و ممکن است سبب حساسیت و یا تحریک پوستی شوند.

تامپون Tampons

استفاده از تامپون ها را مورد توجه قرار دهید.

تامپون

تامپون یکی از انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی و رایج ترین آن بین زنان در امریکاست چرا که استفاده از آن ها راحت و ساده است. تامپون از پنبه جاذب ساخته شده و با قرار گرفتن در واژن جهت جذب خون قاعدگی خارج شده از سرویکس مورد استفاده قرار می گیرد تامپون ها از انواع مختلف از نظر قابلیت جذب شامل قابلیت جذب کم، معمولی، سنگین و فوق العاده موجود هستند. تامپون یکبار مصرف بوده و پس از مصرف دور انداخته می شود و می بایستی حداقل هر هشت ساعت تعویض شود.

 

تامپون همچنین برای ورزشکاران و شناگران بسیار مناسب است و کمک می‌کند در مدتی که از تامپون استفاده میکنید، خون از بدن شما به بیرون نشت نکند تا با خیال راحت‌تری بتوانید ورزش یا شنا کنید.

البته باید توجه کنید که هرگز از تامپون بیش از ۸ ساعت استفاده نکرده و از قابلیت جذب مناسب با نیازتان (حداقل جذب) استفاده کنید نه جذب بیشتر، چرا که ممکن است منجر به وضعیت نادر اما جدی به نام سندروم شوک سمی شود. (زمان مناسب برای تعویض تامپون بین 4 تا 8 ساعت می‌باشد.)

 

پد قابل شستشو Reusable pads

نوارهای پارچه ای (یا پد قابل شستشو) را نیز مد نظر داشته باشید.

پد قابل شستشو

این پد ها برای محیط زیست مناسب ترند زیرا قابل شستشو هستند این پدهای پارچه ای یا چند بار مصرف برای مدت ۵ سال قابلیت استفاده دارند. این پدها به نسبت پدهای یکبار مصرف حساسیت کمتری ایجاد می کنند.

جنس این نوارها از پارچه هایی جاذب مانند پنبه و الیاف نازک است. پدهای پارچه ای مانند نوارهای بهداشتی های یکبار مصرف از مواد شیمیایی ساخته شده و بوهایی مانند آنچه زنان به هنگام استفاده از نوارهای بهداشتی و در هنگام جذب خون توسط آن ها حس می کنند، ندارند. این پدها و نوارهای بهداشتی های پارچه ای می بایستی به طور منظم شسته شوند و ممکن است کمی حجیم تر و بزرگ تر از نوار بهداشتی های یکبار مصرف شوند.

تینکس Thinx

تینکس

تینکس

این محصول که یکی دیگر از انواع محصولات بهداشتی دوران قاعدگی است، در واقع لباس زیری است که کار پد را انجام می دهد. تنیکس می تواند جایگزین لباس زیر و پد به صورت جداگانه باشد. این ایده ی تینکس است که طبق آن نام گذاری شده است. شعار این برند لباس زیر” جاذب رطوبت، ضد میکروب و ضد نشت” است. این لباس زیر قدرت جذبی برابر با دو تامپون دارد.

در روزهایی که پریود شما شدید است می توانید از این لباس زیر همراه با یک تامپون یا فنجان قاعده گی استفاده کنید. تقریباً احساس پوشیدن یک لباس زیر جادویی را خواهید داشت که مانند لباس زیر معمولی است ولی محافظ شما نیز می باشد.

 

فنجان یا کاپ قاعدگی Menstrual cup

می توانید از ظرف و کاپ های قاعدگی استفاده کنید.

فنجان یا کاپ قاعدگی - menstrualcup

فنجان یا کاپ قاعدگی – menstrualcup

کاپ ها و ظرف های قاعدگی در اروپا بسیار محبوب بوده و در حال پذیرفته شدن در بین زنان امریکایی نیز می باشد.

این مورد نیز قابل شستشو و مناسب افراد دوستدار محیط زیست می باشد. این محصول غالباً شبیه قیف و از جنس سیلیکون پزشکی است که  در داخل واژن جاگذاری می شود و خون حاصل از قاعدگی درون آن جمع می شود. حداقل هر ۱۲ ساعت یک بار می توانید آن را خارج کرده خون آن را در دستشویی خالی کرده و آن را پس از شستشو مجدداً استفاده کنید. همچنین می توان از آن ها  در هنگام خواب و یا زمانی که در آب هستید، استفاده کرد.

البته پس از چند بار استفاده از این محصول  قلق آن مخصوصا در مورد نحوه ی خارج کردن آن دستتان می آید.

این فنجان‌ها از آنجا که در داخل بدن بوده و کاملا مسیر را می پوشاند به کاهش بوهای ناخوشایند قاعدگی در طول پریودی تان کمک می کند.

مصرف کنندگان هر ۱۲ – ۴ ساعت این جام ها را برداشته، محتویات خون آن ها را در توالت خالی کرده و جام ها یا ظروف را قبل از استفاده مجدد می شویند.

نحوه-ی-استفاده-از-کاپ-قاعدگی

نحوه‌ی استفاده از کاپ قاعدگی

مزایای فنجان قاعدگی

این کاپ‌ها تا 10 سال قابل استفاده هستند و داشتن یکی از آنها برای هر فرد کافیست، بنابراین از تولید بیش از حد زباله و از بین رفتن پول برای تهیه مداوم پد یا تامپون جلوگیری می‌کند. همچنین استفاده از این کاپ به فرد اجازه می‌دهد که فعالیت‌های عادی روزانه خود را داشته باشد و بتواند به کار، ورزش و فعالیت خود بدون نگرانی ادامه دهد. همچنین توجه به فاصله زمانی پر شدن این کاپ به شما کمک می‌کند که از میزان خونریزی خود آگاه شوید و درصورتی که این میزان زیاد باشد برای بررسی و بهبود آن به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از بوی بد دستگاه تناسلی

نکات بهداشتی مهم ویژه زنان و دختران

ورزش کگل چیست و چگونه آن را انجام دهیم؟

دیگر مطالب وبلاگ پردیبا

منابع:

اینجا زنونس

سیمرغ

دکتر سلامت

پیشنهاد مطالب مرتبط:

0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه